ANONIMOWOŚĆ W SIECI - Co to jest TOR

Anonimowość w sieci

Co to jest TOR i jak działa?

Sieć TOR jest zazwyczaj bardzo fascynującym zjawiskiem dla osób, które słyszą o niej po raz pierwszy. Oto ich oczom objawia się bowiem coś w rodzaju innej, mrocznej i tajemniczej części internetu, o której wcześniej zupełnie nie mieli pojęcia i podejrzewali, że tego rodzaju "podziemny" internet istnieje jedynie w filmach kryminalnych. Okazuje się jednak, że jest wręcz przeciwnie i dosłownie każdy użytkownik ma wolny i darmowy dostęp do tego specyficznego podziemia, ale zdecydowana większość osób bardzo szybko odbija się od usług TOR, ponieważ nie są one zbyt intuicyjne.

Sam fakt zwiedzania stron internetowych drugiego obiegu nie jest jednak tak fascynujący jak fakt, że przeglądanie nawet zwykłych stron internetowych za pośrednictwem TOR zapewnia nam wysoki stopień anonimowości ze względu na specyfikę funkcjonowania tej nietypowej usługi. W obliczu tego, jak wieloma potencjalnymi zaletami może pochwalić się The Onion Router, warto poznać nieco dokładniej specyfikę jego funkcjonowania, a także odpowiedzieć sobie jasno na pytanie, czy korzystanie z niego może wpłynąć na nasze bezpieczeństwo i anonimowość w sieci.

Anonimowość w sieci - Co to jest TOR

The Onion Router, czyli rozwinięcie skrótu TOR, zdaje się zdradzać pierwsze informacje na temat specyfiki tej usługi. Sieć tego typu stosuje trasowanie cebulowe drugiej generacji w nawiązywaniu połączeń, co zapewnia użytkownikom anonimowość w sieci bliską doskonałej. Naturalnie takie sformułowanie jest jasne dla bardzo nielicznych osób funkcjonujących w internecie, więc warto jest pokusić się o dokładniejsze wyjaśnienie.

  • Wiadomość wysyłana z naszego urządzenia jest zabezpieczana kilkoma warstwami szyfru, a następnie przepuszczana przez kilka serwerów TOR, a każdy z nich ma kompetencje do rozszyfrowania zaledwie części kodu zabezpieczającego.
  • Po przedostaniu się przez ostatni serwer, wiadomość trafia w miejsce przeznaczenia i niemożliwym jest ustalenie jej adresata, ponieważ szukając informacji, można dostać się tylko do adresów IP serwerów TOR.
     

Anonimowość w internecie jest zatem zapewniona w stopniu, którego nie da się zlekceważyć.

Czy z sieci TOR warto korzystać?

Niekoniecznie. Podstawowym problemem sieci TOR jest fakt, że jest ona utrzymywana przez rzeszę wolontariuszy, którzy w imię idei wolnego internetu podtrzymują infrastrukturę serwerów z własnej kieszeni. Oznacza to, że dostęp do sieci jest darmowy, ale bardzo ograniczony i powolny - codzienne przeglądanie internetu za jej pośrednictwem byłoby po prostu niezwykle wręcz męczące. Ważny jest również fakt, że sieć TOR ma kiepską renomę w sieci, ponieważ przez lata była ona używana przez kryminalistów i ludzi dystrybuujących po sieci nielegalne treści. Choć nabiera ona popularności, jeszcze do niedawna poprzez korzystanie z TOR można było ściągnąć na siebie uwagę służb. O wiele rozsądniej jest zatem potraktować TOR w kategorii fascynującej ciekawostki i skorzystać z VPN.

VPN działa na bardzo podobnej zasadzie, ale serwer pośredniczący w połączeniach jest tylko jeden, dzięki czemu usługa działa o wiele sprawniej i bezpieczniej.


Namierzanie telefonu

Lokalizator GPS

Zamiana małych liter na DUŻE

Narzędzia SEO / SEM

SEO Tools